Naučná stezka Šebeň

propagan_samolepka1Naučná stezka Šebeň je určena všem, kdo mají rádi lesní mravence. Jde o jedinou naučnou stezku u nás věnovanou jen mravencům. Byla otevřena v červnu 2005. Připravila ji a stará se o ni ZO Českého svazu ochránců přírody Bory.

Naučná stezka prochází Přírodní památkou Šebeň. V tomto zvláště chráněném území je v lese  více jak 1200 mravenišť. Jde o největší soustředěný výskyt lesního mravence druhu Mravenec pospolitý Formica polyctena v ČR. Vše o tomto jedinečném území je na velkých informačních panelech.

Základní informace

mapaebe_ze_vzduchu_vlevo_nahoe_cyrilovStezka je dlouhá 3 km a má 12 zastávek. Pohodlná procházka trvá asi 2 hodiny. Trasa vede po lesních cestách nenáročným terénem. Začátek a konec stezky spojuje lesní silnička.  Mravence a jejich stavby můžete pozorovat kolem stezky. Však oni sami dají o sobě vědět, protože jsou zvědaví, kdo to mezi ně přišel. Návštěvník se na stezce o nich dozví mnoho zajímavého. Jak se rozmnožují, čím se živí, jak si hájí své teritorium, co všechno ukrývá mraveniště, a nebo jak se spolu dorozumívají. Texty na informačních tabulích jsou doplněny jedinečnými záběry z jejich života. Naučná stezka je  vhodná zejména pro rodiče s dětmi.

Číst více...

Procházka

pozvnka_na_stezkuoblka_prvodce_stezkou102_0251houby_tu_rostou_i_v_zimna_lovuada_mravenisetkanivek_infrman_panelvzcn_hadilka_obecnzatek_stezkyzastvka_.1zastvka_._3konec_stezkyzechrnn_vemenk_dvoulist

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pracovní list pro školy

sejmout0005sejmout0004sejmout0013sejmout0009V roce 2008 vydala ZŠ a MŠ Hany Benešové v Borech ve spolupráci se ZO ČSOP Bory v rámci projektu „Příroda je náš kamarád", podpořeného MŠMT pracovní list pro mladší i starší žáky základních škol.S tímto pracovním listem se návštěva naučné stezky Šebeň stane pro děti jistě zajímavým dobrodružstvím.

Pracovní list získáte na ZŠ Bory, nebo si ho můžete stáhnout ZDE ve formátu PDF PL.IPL.II. nebo WORD Pracovní list I.stupeň a Pracovní list II.stupeň

Z budování stezky

Jak to všechno začalo...

zemn_prce_strojemrun_prcevkldn_zkladzarovnn_zkladmont_paneldokonen_panelu

 Další foto ZDE

 

 

 

 

 

 

 

Návštěvníci

pi_oteven_stezkyden_zem_2009nvtvanvtvy_kolkkolen_formice_2008

 

 

 

 

 

 

 

 

Toulavá kamera

formica2008Naučná stezka Šebeň

Do světa pracovitých mravenců vás zavedeme ve čtvrté reportáži. V lese u Velkého Meziříčí mají totiž naučnou mravenčí stezku. Na Šebeni jich žije asi 900 milionů. 1200 mravenišť postavených lesním mravencem - to je unikátní a největší populace mravenců v Česku. Dlouhověký hmyz má své rituály a mraveniště je jakousi jejich neuvěřitelně dobře promyšlenou stavbou.

Odkaz:na TV Toulavá kamera   

Reportáž naleznete i v knižní podobě Toulavé kamery díl č.5