HC BORY

hokej4

 Pár slov o hokeji v Borech a o vzniku mužstva HC BORY. (2009)

Jistě všichni pamatují dobu, kdy nebyly počítače a v televizi také mnoho na dívání nebylo. No a to byla ideální doba pro nás děti, jak vyplnit volný čas sportem.

V čase zimy, když zamrzl první rybník, už se hemžil hokejisty různého věku. Sváděli jsme souboje jako by šlo o mistrovství světa. Ve škole se domlouvaly souboje se sousedními vesnicemi u nás a na oplátku u nich. Našim hlavním úkolem bylo po návratu ze školy zahodit tašku s učením a mimo hokejky s bruslemi nezapomenout vzít prohrnovadlo. Led jsme udržovali stále čistý a neváhali jsme ho zametat, nebo z domu nosit horkou vodu a s ní polévat hadr na koštěti. To byla naše rolba.

Jenže nastal čas, kdy se změnou dětí v kluky a kluků v muže bylo stále méně času na udržování přírodního kluziště v dobrém stavu a to byl moment stěhování borského hokeje na stadiony okolních měst, kde byla uměle mražená a udržovaná kluziště. V té době nás jezdilo hrát hokej okolo 30-ti hráčů z Borů. Jedinou výzbrojí v té době (mimo brankaře) byly pracovní rukavice a ušanky proti omrzlinám na uších. A doba to nebyla nikterak lehká. Kluziště nebyla krytá a to znamenalo že při hustějším sněžení nebyl puk po 10- ti minutách vidět. Zkrátka bylo po zápase a jelo se domů. Obrat nastal v době, kdy Velká Bíteš a později i Velké Meziříčí rozhodly o zastřešení kluzišť. Najednou zde byly plnohodnotné hokejové stadiony. Začal být velký zájem o přátelská utkání mezi vesnicemi a také to byla doba, kdy si jednotliví hráči pomalu kupovali výzbroj z důvodu větší bezpečnosti a ochrany jejich zdraví.

Nedlouho po zastřešení zimního stadionu, před šesti lety v roce 2003 ve Velkém Meziříčí, po vzoru "Žďárské vesnické ligy" vznikla "Městská liga ledního hokeje" neregistrovaných hráčů.

To byl impuls pro podání přihlášky do prvního ročníku a od toho roku se datuje vznik hokejového mužstva HC BORY. Prvního ročníku se účastnilo 16. mužstev, převážně "rybníkářů" jako my a skončili jsme na krásném druhém místě. Nestačili jsme pouze na výborně hrající mužstvo Agromotoru. Další ročníky již nebyly tak lehké, došlo k rozpadení mnoha mužstev z okresní soutěže registrovaných hráčů. Tito volní hráči našli uplatnění v různých mužstvech a tím došlo k podstatnému zkvalitnění celé Městské ligy. Ve druhém ročníku bylo přihlášeno 18 mužstev a my skončili pro nás nejhorším umístěním na 14-tém místě. O rok později, při třetím ročníku došlo opět k navýšení o dvě mužstva na 20. V tomto ročníku jsme si trošku polepšili a skončili 11-tí. Čtvrtý ročník odehrál stejný počet mužstev, tedy 20 a my skončili lépe jak v předešlém ročníku a to na pěkném sedmém místě.

Letošní ročník městské ligy je již pátý a pro naše mužstvo zatím velmi úspěšný. Tento ročník končí v neděli 16.03.2008 a to je také den, kdy sehrajeme v 17.30 na zimním stadionu ve V.M. poslední a zároveň finálový zápas s mužstvem Sanbornu o první místo v letošním ročníku. Jste všichni srdečně zváni na tento zápas a svým povzbuzováním nám můžete pomoci k vítězství v letošním ročníku.

Přesto, že se ani nám nevyhýbají zranění a nějaké to šití k hokeji patří, hrajeme hokej pořád s radostí a nadšením, jako když jsme byli ti malí kluci na rybníku s ušankou. Také nutno připomenout, že mimo soutěžního družstva HC BORY v městské lize chodíme hrát často přátelská utkání, nebo jen tak mezi sebou. Tato sezona již pomalu končí, ale v září tohoto roku začne šestý ročník a ten, kdo bude mít zájem si s námi zahrát, zavzpomínat na staré časy na rybníku, vypít nějaké to pivo (samozřejmě po hokeji a ne místo něj) v nově otevřené hospodě na stadionu je srdečně zván a očekáván.

Na internetu naleznete výsledky městské ligy na - www.obchodyvm.cz , v pravém sloupci klikněte na odkaz Městská liga.

S pozdravem sportu zdar a hokeji zvlášť! Josef Fňukal

Aktuálně: S mužstvem Sanbornu jsme prohráli 1:2, takže jsme celkově skončili druzí. Naše velké poděkování patří všem zůčastněným fanouškům za úžasnou podporu a skvělé skandování při našem posledním utkání.

hokej-3hc_bory-hc_drhy_4-3hokej_01.02.2003